BLOG - (DOBRO)STAN KOORDYNATORÓW_EK DOSTĘPNOŚCI - Impact Audience

rysunek; ludzkie twarze a pomiędzy nimi znaki zapytania

(DOBRO)STAN KOORDYNATORÓW_EK DOSTĘPNOŚCI

28/06/2023
Pomóż nam sprawdzić, jak mają się koordynatorki i koordynatorzy dostępności w kulturze
W 2019 roku instytucje publiczne zatrząsały się w posadach. To znaczy, tylko te, które śledziły zmiany w polskim prawie. Uchwalone wtedy ustawy o dostępności podmiotów publicznych miały zmienić, i po części zmieniły, obraz sektora finansów publicznych, w tym instytucji kultury.

Te zmiany są dziś, w 2023 roku, widoczne.

Ale w dyskusjach o nich brakuje głosu tych, którzy są za nie współoodpowiedzialni_e. Brakuje wglądu w to, jak czują się koordynatorzy i koordynatorki do spraw dostępności teatrów, muzeów czy domów kultury.

Stąd pomysł na projekt, którego głównym celem jest spotkanie i rozmowa z osobami, które w polskich instytucjach kultury realizują działania związane z dostępnością. Kim one są? Gdzie w strukturach się znajdują? Jakie wsparcie otrzymują od zespołu, przełożonych i organizatora instytucji?

Projekt ma 3 główne części:
 • rozmowy / wywiady z osobami zajmującymi się dostępnością w kulturze
 • badania ankietowe dotyczące sytuacji koordynatorek_ów ds. dostępności
 • podsumowanie powyższych działań w postaci publikacji.

 • Badanie ankietowe
  Przygotowałem – we współpracy z zespołem Fundacji Impact i zewnętrznymi konsultantkami - badanie ankietowe, które zostało opublikowane w czerwcu 2026 roku. Badanie ankietowe z jednej strony sprawdza, jak ulokowani_e w instytucji są koordynatorzy_rki dostępności, jak nazywają się ich stanowiska, jak wygląda kwestia zakresu obowiązków i wynagrodzenia. Ale bardzo istotną częścią badania jest to, co nazwaliśmy razem z Agatą Etmanowicz DOBROSTANEM. Kwestie emocji, odczuć, współpracy (w tym wewnątrz zespołów instytucji kultury). A w największym skrócie: chcę, pracując skalą, oddać głos grupie, która na ostatnich lat ukształtowała się (?) i znacząco rozrosła. Chcę wesprzeć głosy liderek środowiskowych i upomnieć się o tym, których głosy nie zawsze są słyszane (zwłaszcza w miejscach pracy). Chcę opowiedzieć o ludziach, z którymi czuję wspólnotę celów i bolączek. Chcę sprawdzić, czy oni też czują się częścią większej grupy.

  Dla kogo jest badanie?
  Do udziału w badaniu zapraszam osoby, które zajmują się lub zajmowały się w ostatnich 7 latach koordynowaniem dostępności w instytucji kultury w Polsce. Czyli osoby, które samodzielnie lub w zespole wspierały zmiany w jakiejś organizacji. Budowały dostępność (bardzo szeroko rozumianą) instytucji. Nie muszą to być formalne_i czy oficjalne_i koordyantorki/koordynatorzy dostępności.

  Po co jest to badanie?
  Badanie jest okazją do chwili refleksji. Pomoże przygotować publikację podsumowującą wysiłek, zaangażowanie, które konkretne osoby ponoszą na polu dostępności kultury i przestrzeni publicznej. W szerszej perspektywie – pomoże mi i (oby!) różnego rodzaju organizacjom/instytucjom przygotować program wsparcia dla osób, które pracują na rzecz dostępności w sektorze publicznym.

  Ile trwa wypełnianie ankiety?
  Testerzy i testerki raportowali, że uzupełnienie ankiety zajmuje około 25-40 minut. Niemniej, zdarzało się, że udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania zajmowało około godziny i ponad.

  Link do badania
  Badanie ankietowe dostępne jest on-line, jako formularz.
  Badanie jest aktywne do 16 lipca 2023 roku.
  Link do badania ankietowego otwiera się w nowym oknie: https://forms.gle/qtcdLvhCVznwVQqr7

  Jak możesz włączyć się w działania?
  Możesz mnie wesprzeć w działaniu na wiele różnych sposobów.
  Możesz na przykład wziąć udział w rozmowie indywidualnej z mną. Rozmowa dotyczyć może pracy na rzecz dostępności kultury czy sytuacji koordynatorek_ów dostępności. Jest szansą na wymianę swoich opinii, omówienie swoich doświadczeń i (całkiem prawdopodobnie) okazją do wspólnego przeanalizowania wybranych sukcesów lub tarapatów.
  Możesz uzupełnić ankietę (sprawdź szczegóły powyżej) albo po prostu przesłać ją do kogoś, kto zajmuje się dostępnością w instytucji kultury.
  Możesz też udostępnić informacje o projekcie / ankiecie na swoich socialach czy stronie internetowej. Jeśli reprezentujesz jakąś organizację/instytucje, będę wdzięczny za informacje o tym.
  Każda opinia jest dla mnie i zespołu, który mnie wspiera, bardzo ważna. Każdy głos ma znaczenie. Każda z naszych historii to historia dostępności kultury.

  Podziękowania
  Szczęśliwie, przy projekcie stypendialnym wspiera mnie wiele wspaniałych osób. Nie było by tego projektu, gdyby nie wsparcie zespołu Fundacji Impact, zwłaszcza Agaty Etmanowicz i Aleksandry Kołtun. Szybko zaufali_ły mi i w różnym stopniu pomagali_ły przy projekcie: Marta Przasnek, Agnieszka Zielonka-Mitura, Anna Dąbrowa Daniel Lachor, Wioleta Jóźwiak, Krystian Łukaszewicz, Paulina Galanciak-Ilczyszyn, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk, Justyna Kieruzalska, Katarzyna Kleczko oraz kilka osób, które wyraziły wolę pozostania anonimowymi.

  Kontakt w sprawie współpracy
  Rafał Lis
  lis@art-impact.pl
  telefon/sms: 783-056-093
  - - -

  Projekt „Szczerze o koordynatorach dostępności w instytucjach kultury!” jest realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Rafał Lis


  Stopka

  Zamknij